Nahoru
Domů Aktuálně Mapa Ordinace Endokrinologie Pojišťovny Napište nám 

MUDr. Věra Hrbková

Endokrinologická ambulance
Brno

Palackého 1/3 (areál VFU), 612 42 Brno
telefon: 777 107 465, 541 210 143
endokrinol.hrbkova(a)volny(,)cz


Zpět

Endokrinologie

Endokrinologie je medicínský obor zabývající se žlázami s vnitřní sekrecí. Tyto žlázy produkují působky - hormony. Hormonální systém se spolu s centrálním nervovým systémem podílí na řízení celého organismu. Většina hormonů je pro život nezbytná.

Nejčastějšími pacienty v ordinacích endokrinologů jsou pacienti s onemocněním štítné žlázy, pacienti s poruchami potence a pacientky, které mají problémy s početím.

Endokrinologie se rovněž zabývá léčbou obezity.

Časté dotazy

Je nutné mít k návštěvě Vaší ordinace doporučení?
Při akutních potížích není nutné doporučení od praktického lékaře.

Jsem často unavená a mám pocit „knedlíku“ v krku. Mohlo by to souviset s onemocněním štítné žlázy?
Ano, často si pacientky stěžují na knedlík v krku, váznutí sousta, tlaky na krku. Vyšetření spočívá v rozhovoru s lékařem, který provede anamnézu, vyšetří krk pohmatem, dále odběru krve k vyšetření hladin hormonů a výskytu antoprotilátek a sonografické vyšetření krku.

V poslední době dost přibírám na váze, ačkoli se stravuji stále stejně. Mohla by být příčina v onemocnění štítné žlázy?
Štítná žláza produkuje hormony s metabolickým účinkem. Jejich nedostatek způsobuje pomalejší a zhoršené odbourávání živin. Porucha funkce štítné žlázy se může projevit na zdánlivě bezdůvodném přibírání na váze. Nebývá však jedinou příčinou. Vyšetření specialistou je indikováno hlavně u těch, v jejichž rodině se onemocnění štítné žlázy již vyskytlo.

Nemohu otěhotnět. Mohla by být příčina v onemocnění štítné žlázy?
I subklinická hypertyreóza může být příčinou sterility a často bývá příčinou potratů. Při potížích s početím bývá indikováno vyšetření u endokrinologa.

Je onemocnění štítné žlázy dědičné?
U příbuzných pacientů s autoimunním onemocněním velmi často. Většinou jsou postiženy ženy, ale ani u mužů toto onemocnění nebývá výjimkou. Krizová období pro projev autoimunních onemocnění štítné žlázy bývá puberta, porod, klimakterium. Zvýšená činnost štítné žlázy se většinou projeví při větších stresech, ztráta zaměstnání, blízké osoby, operace. Rozhodně by měli být vyšetřeni potomci pacientů s nádorovým onemocněním štítné žlázy.